Artan Tarih Popülaritesi

Tarihe ilgi duymak, tüm dünyada ve ülkemizde en eskilerden beri süregelen vazgeçilmez bir eğilimdir. Ancak bu eğilim, zamana ve mekana göre farklılaşım göstermektedir. Özellikle ülkemizdeki gibi derin bir tarihe sahip olan ülkelerde tarihe duyulan ilgi hat safhadadır. Tarih merakı ve eğilimi zamana göre de artışlar ve azalışlar göstermektedir. Gündem her an değişmekte, ancak onun kökleri olan tarih her zaman baki kalmaktadır. İnsanlar da günü anlamak için geçmişe bakma ihtiyacı hissettikçe tarihe ve tarih alanındaki çalışmalara duyulan ilgi artar.

Ülkemizde yakın zamandaki tarih eğilimine baktığımızda, en popüler iletişim organı olan televizyonun tarih popülaritesinde önemli rol oynadığı  açıkça ortadadır. Son dönemde yayınlanmaya başlayan "Muhteşem Yüzyıl" dizisi bunun en önemli örneği oldu. Dizi her ne kadar büyük tartışmalara ve tepkilere neden olsa da, büyük tarihi hatalar içerse de ülkemizde tarih popülaritesine tavan yaptırdığı ortadadır. Dizide sansasyon yaratan sahneler bir yana, televizyon izleyen her insan -yani ülkemizin büyük çoğunluğu- bir anda tarihi konuşmaya, dizinin realite boyununu araştırmaya, tarihi kitaplar okumaya başlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman konulu kitaplar derhal tezgahları doldurmaya, kitapçılarda ve kütüphanelerde tarih reyonlarını canlandırmaya başlamıştır. Bu durum dizinin bir faydası olarak görülebilir fakat tarihe bakışımızdaki bir zaafı da ortaya koymaktadır.

Ülkemizde tarih popülaritesine tavan yaptıran "Muhteşem Yüzyıl"ı yeni yapımlar takip etti. Yine televizyon ortamında "Bir zamanlar Osmanlı: Kıyam" dizisi seyircinin beğenisine sunuldu. Tv kanallarında tarih konulu programlar artış gösterdi. Muhteşem Yüzyıl'dan önce çekimlerine başlanan "Fetih 1453", vizyona girmesiyle gişe rekorları kırdı. Filmin ardından tarihle çok az ilgilenen insanlarımız bile genci yaşlısıyla tarihi konuşmaya,araştırmaya başladı. Yine yayıncılık sektöründe de buna bağlı olarak yeni kitaplar piyasaya sürüldü ve Fetih konulu kitaplar bu güne dek görmediği bir ilgi gördü.


Assasin's Creed Revalations
 Tarih popülaritesi televizyon,sinema ve yazınsal alanlar dışında da tüm dünyada ve ülkemizde büyük bir artış göstermektedir. Tarih konulu video oyunları da büyük ilgi görüyor. Bir Türk oyun şirketinin 2008'de çıkardığı "Mounth&Blade" ("At ve Kılıç") isimli oyun Avrupa'da ve ülkemizde satış rekorları kırdı.Ortaçağdaki savaş hayatını konu alan oyunun, ilk serisini "Mounth&Blade Warband" isimli ikinci seri ve "Mounth&Blade Fire and Sword" isimli üçüncü seri takip etti. Tarih konulu strateji oyunları Age of Empires III ve  "Medieval Total War" tüm dünyada ilgi gördü. Bu oyunlarda Osmanlı Devleti'ne yer verilerek askeri ve idari yapı oyunlara yansıtıldı. Bir Fransız oyun şirketi Ubisoft da "Assassin's Creed"serisine konusu Osmanlı'da geçen "Assassin's Creed Revelations"u ekledi."Assassin's Creed Revelations"da İstanbul'un mimari yapısı ve Şehzade Süleyman ile Sultan Selim'e yer verildi.

Tarihi günümüzde ölü bir bilim olarak tanımlayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ancak tarih, geçmişi ve bugünü anlamak ve geleceği planlamak için faydalı bir bilim olmakla beraber; televizyon, sinema, yazınsal alanlar ve hatta video oyunlarında artan bir popülariteye sahip olmakta ve bunu daha da artıracağa benzemektedir.

Emre TAŞRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder