En Estetik Demir Yığını: Eyfel Kulesi

1887 ile 1889 yılları arasında  Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamalarında Paris fuarının giriş kapısı olarak yapılan Eyfel Kulesi, adını tasarımcısı olan  Gustave Eiffel'den almıştır. Mimarı ise Stephen Sauvestre'dir. Eyfel Kulesi'nin yapımına başlanıldığında halk ve bazı sanatçılar eseri hiç estetik bulmayarak, inşaatın durdurulması için imza kampanyası başlattılar. Yapımına ilk başlandığında kuleyi " demir yığını" veya "fabrika bacası" olarak tanımlayan halk, bugün kuleyi "Demir Bayan" olarak anmaktadır. Eyfel Kulesi artık tüm dünyada mimari bir başarı olarak görülmektedir ve Fransa'nın sembolü haline gelmiştir.
İlk başlarda Eiffel, Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi.

Toplam 10.100 Ton civarı ağırlığa sahip olan kulenin yüksekliği 300 metredir. 200.000 metrekarelik bir alanı kaplar. Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.


3Dmekanlar.com'un sunduğu bu hizmetle, Eyfel Kulesini gezebilirsiniz: 3D Gez

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder