Guy Fawkes ve Barut Komplosu


1605 Barut komplosu, bir grup yönetim karşıtı İngiliz Katolik tarafından, İngiltere Kralı I. James ve diğer aristokratları öldürmek için 5 Kasım 1605'te yapılan Parlemento Binası'nı havaya uçurma girişimidir.Guy Fawkes 'in öncülüğüyle planlanmıştır.

Barut komplosunun Karşı-Reform hareketi olduğunu ve baskıcı yönetime karşı anarşi hareketlerinin öncüsü olduğunu kabul eden gruplar vardır.

Bu girişim yalnızca Kral I. James'e karşı düzenlenen bir suikast değil, tüm Kraliyet ailesini, Protestan devlet adamlarının büyük bölümünü etkisiz hale getirmeyi ve halkı ayaklandırmayı hedef alan bir eylemdir.

Eylemcilerden birinin saray çalışanı bir yakınına eylem günü sarayda olmaması yönündeki uyarısının kraliyete sızması sonucunda, Guy Fawkes eyleme giderken yakalanmış ve ağır işkencelere maruz kalarak idam edilmiş, Eylem başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Daha sonra 2006 yılında gösterime giren "V For Vandetta" filmine konu olan Guy Fawkes'in Barut Komplosu günümüzde ABD'deki yönetim karşıtı bazı hareketler tarafından ikon haline getirilmiş, V For Vantetta filmindeki Guy Fawkes maskesi hareketin sembolü olmuştur.

Komplocuların o dönemde (17. yy) çizilmiş eskizleri. Hollandalı çizerin bu eskizi, komplocuları hiç görmemiş olmasına rağmen bugün bile en çok kabul gören tasvirdir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder