Ülkesi İçin Sevdiğinden Vazgeçti!

Çarlık Rusya'nın Azerbaycan'ı işgali sırasında Moskova Üniversitesi'nde okuyan Hasan Melikzade Zerdabi (1837-1907) Kafkaslarda birçok ilke öncülük etmişti. Moskova Üniversitesi'ndeyken Üniversite idarecilerinden birinin kızına aşık olmuştu. Üniversitede asistan olma ve sevdiği kız ile evlenme şansını yakalayan Zerdabi, ülkesine dönüp esaret altındaki halkına hizmet etmek için sevdiğinden ve ulaşabileceği makamdan bir çırpıda vazgeçti. Azerbaycan'a döndüğünde kıyafetleri yüzünden "Rus" denilerek dışlandı.Bir süre memur olarak çalıştıktan sonra öğretmenlik yaptı.

Ekinci Gazetesi
Hasan Melikzade Zerdabi, Rusya Türklerinin ilk Türkçe Gazetesi olan "Ekinci"yi yayınladı. Baskı altında bir ülke olan Azerbaycan'da basın yoluyla halkı aydınlatmaya çalışmak mümkün değildi. O da bir arkadaşının tavsiyesiyle ziraat konularından bahseden Ekinci'yi çıkardı ve ara ara fikirlerine de yer verdi. Zerdabi daha sonra, Bakü'de açılan ilk kız okulunun açılışında görev aldı. Daha sonra buranın ilk müdiresi olacak olan Hanife Hanım ile evlendi.

Zerdabi 16 yıl köyü Zerdab'da yaşamaya zorlandı. Daha sonra Bakü'ye dönerek şehir meclisinde vekillik yaptı. Kaspi gazetesinde de yöneticilik yapan Zerdabi, Hayat ve Debistan gibi dergilerde de makaleler yayınladı. Eğitim, vatanseverlik, kadın hakları, dil ve din konularında halkı bilinçlendirmeye çalıştı.

Hasan Melikzade Zerdabi Heykeli-Azerbaycan/Bakü

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder