Hitit Kralı 2. Şuppiluliuma Heykeli Bulundu

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Demirköprü Köyü yakınlarındaki Tell Tayinat höyüğünde, Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki 8 ülkeden 47 kişilik ekip, Hitit dönemine ait kral heykeli buldu. Hitit Kralı 2. Şuppiluliuma’ya ait olduğu anlaşılan heykelin bir elinde mızrak, bir elinde başak figürü yer alıyor. Sakallı, bukleli saçlı, kollarında özel bileklikler olan heykelin üst kısmı sağlam bir şekilde bulunurken, heykelin alt kısmınaysa henüz ulaşılamadı. Arka kısmında “Şuppiluliuma” ifadesi bulunan ve bazalt taşından yapılan heykel, 1.5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 1.5 ton ağırlığında. Heykelin en büyük özelliğiyse gözlerinin özel taştan siyah beyaz olarak yapılıp sonradan takılmış olması.

BAKAN GÜNAY: BENZERİ OLMAYAN BİR HEYKEL
 
Hatay Arkeoloji Müzesi’ne götürülen ve 1 yıla kadar Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek olan heykelle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu: “Bir elinde mızrak, bir elinde başak tutarak hem savaşmayı hem üretmeyi, kendi halkı için şiar edindiği simgeleniyor. Anadolulu önemli bir heykel. Kralın gözleri özel olarak vurgulanmaya çalışılmış. Ben şimdiye kadar hiçbir müzemizde, hatta yurt dışında bu kadar kendini ifade eden, görkemli bir kral heykeli görmedim.’’

ANADOLU’DA KITLIĞI ÖNLEYEN KRAL
 
Hitit Kralı II. Şuppiluliuma döneminde imparatorluğunda kıtlık yaşandı. Mısır’ın yeni firavunu olan Kral Merenptah, başkent Hattuşaş’a bol miktarda tahıl göndermek istedi. Hititler, Ugarit’ten 450 ton tahılın taşınması için gemilerin hazırlanmasını istedi. Akdeniz’in kuzeyindeki korsan tahıl sevkıyatı için bir tehdit oluşturdu. Ancak çıkan savaşı Hititler kazandı ve Anadolu’da kıtlık önlendi.

Kaynak:Habertürk

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder