Ülkemizde Gerçek Tarihi Bulmak

Tarih, bilimler arasında bilim adamının yorumuna en çok ihtiyaç duyanıdır. Yorum deyince işe, yorumlayanın kişisel düşünceleri, inançları ve bağlılıkları da dahil olmakta ve bu da tarihi maalesef , en çok istismar edilen bilim dallarından birisi haline getirmektedir. Tarih, objektif olabildikçe gerçek ve inanılabilirdir. Ancak bir tarihçinin yüzde yüz tarafsız olması asla beklenemez.

Günümüzde tarihin popülaritesinin de artmasıyla tarihin ekonomik ve siyasal bir pazar haline geldiği acı bir gerçektir. Para kazanmak isteyen bir 'tarihçinin' ülkemizde çarpıcı bir başlıkla sunduğu bir kitap yalanlarla dolu dahi olsa satış rekorları kırabilir ve kazanç olarak yazara geri döner. Aynı şekilde diziler ve filmler de tarihi gerçekliği umursamaksızın, salt bir ekonomik kazanç olarak tarih üzerinden nemalanmaktadır. Siyasi görüşler, insanları yanına çekmek isteyen örgütler ve bunlara bağlı sözde tarihçiler kendi görüşlerini yüceltmek veya rakiplerinin görüşlerini alaşağı etmek adına yalanlarla dolu eserlerini "gerçek tarih", "saklı tarih", "bilinmeyen tarih", "yalanlardan arınmış tarih" gibi isimlerle pekala satabilmektedir. Elbette ki ayranım ekşidir diyen olmaz. İşin asıl kötü yanı ise insanların bu tip yazarlara sırf kendi görüşlerine hitap ettikleri için inanmaları ve başka fikirlere kulak asmaksızın bir inanç gibi tarihi teorileri benimseyip savunmalarıdır. Bu durum ülkemizdeki tarih anlayışını, "benim tarihim, doğru senin tarihin yanlış" gibi çocukça bir tartışma havasında çıkmaza sürüklemektedir.

Asıl Gerçek Tarihi Nasıl Öğreneceğiz?
Bir tarihçi çıkarlarından yüzde yüz arınmış dahi olsa tarih bilminin yapısından ötürü şüpheye şayandır. Bir de ülkemizde çıkarların hükmündeki bir pazar haline getirilen tarihte doğruyu bulmak iyice zorlaşmaktadır. Bizim yapmamız gereken şey ise çok yönlü okuma yapmaktır. Okuduğumuz bir tarihi yapıtın yazarı kendi görüşlerimizi ve inançlarımızı paylaşsa da biz, zıt düşüncede olanları da okuyup inanılıp inanılmayacak bilgileri ayıklamak zorundayız. Kısacası ülkemizde gerçeği öğrenmek isteyen bir tarih okuyucusu, pirinçten taşı değil, taştan pirinci ayıklamak zorundadır...

Emre TAŞRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder