Tarihî Roman Sevenler Buraya!

Tarih, bilimsellikten çok, öyküleyici bir üslup ile kaleme alındığında hayal dünyamıza ve duygularımıza daha çok hitâb ediyor.Nitekim,son zamanlarda bir çok tarihi roman vücuda geldi.Tarih sayfalarında yer etmiş ve romanlaştırılmaya uygun savaşlar,olaylar,isyanlar vs. yazarlar tarafından kaleme alındı.Bizde, siz takipçilerimize, seveceğiniz ve zevkle okuyacağınız bir kaç tarihi romanı tanıtmak ve tavsiye etmek istedik.
DÜNYANIN İLK GÜNÜ (İMPARATORLUK I)  
BEYAZIT AKMAN
Dünyanın İlk Günü, genç yazar Beyazıt Akman'ın 2011 yılında piyasaya sürdüğü bir eser.İmparatorluk serisinin ilk kitabı.Yazarımız bu eserinde İstanbul'un Fethi'ni konu almış.Beyazıt Akman'ın 5 yıllık bir çalışmanın ardından oluşturduğu bu eserde müthiş bir akıcılık ve üslup hakim.Ayrıca, tarihî gerçeklik çizgisinden de sapmama konusunda başarılı bir örnek çiziyor bu eser.Bugüne kadar İstanbul'un Fethi ile ilgili onlarca kitap yazılmıştır fakat, Dünya'nın İlk Günü/İmparatorluk 1, bizce en başarılı olanı.Kesinlikle tavsiye ediyoruz.Tarihi roman seveler,bu eseri okumadılarsa çok şey kaybedecekler...


SON SEFARAD/SULTAN BAYEZİD'İN SAVAŞI (İMPARATORLUK II)
BEYAZIT AKMAN

Usta kalem Beyazıt Akman'ın bir diğer eseri,imparatorluk serisinin ikinci ayağı.2012 yılında raflarda yerini alan Son Sefarad Sultan Bayezid'in Savaşı,1492 yılında gerçekleşen Endülüs'teki Yahudi ve Müslüman katliamından,Kristof Kolomb'un aynı sene içerisinde Amerika'yı keşfine,Sultan Bayezid'in emri ile gerçekleşen tarihin en büyük kurtarma operasyonuna komutanlık eden Kemal ve Burak Reislerden,Türk denizcilik tarihinin en ünlü şahsiyeti Piri Reis'e kadar bir çok renkli karakterin bulunduğu muazzam bir roman örneği.Kısacası,okudukça elinizden bırakamayacağınız,fakat hiç bitmesini de istemeyeceğiniz bir kitap!İşte kitabın arka kapağından bir kesit:
"1492.
Endülüs medeniyeti katlediliyor.
Tüm dünya seyirci kalıyor.
Bir Osmanlı Sultanı hariç..."

Şu ana kadar iki eseriyle tanıdığımız Beyazıt Akman, bizce Türk tarihi romancılığına unutulması imkansız eserler kazandırdı.
2012 senesinin Kasım ayında İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'na imza günü için gelen Beyazıt Akman'a şu soruyu yöneltmiştik: "İmparatorluk serisi kaç kitaptan oluşacak?" 
Genç yazarımızın cevabı bizi oldukça sevindirdi: "Beş,altı,yedi diye gidebilir..." 
Film izler gibi,bir solukta okuyacaksınız!                                                 SULTANI ÖLDÜRMEK / AHMET ÜMİT


Polisiye roman alanından hatırladığımız Ahmet Ümit,bu kez bizi tarihin derinliklerine götürüyor.Cinayet-aşk ve tarih döngüsünde gerçekleşen bu eser, Osmanlı Devleti'nin imparatorluğa geçiş dönemlerinde gerçekleşen savaşlar,zaferler ve ihanetler dönemine yapılan sıradışı bir yolculuk.

Yazarın baş karakteri Müştak Serhazin bir tarih profesörü.Nevzat komiser de kitabın bir diğer kahramanı.Ne var ki Müştak Serhazin, monofobi hastasıdır.Bu hastalık da,romanın temel taşlarından.
Günümüzde yaşanan bir cinayet ile Fatih Sultan Mehmed'in cinayetinin harmanlandığı eser,akıcı bir dille yazılmış,sürpriz bir son ile bitiyor.
"Gün,akşamlıdır devletlüm.
Dün doğduk,yarın öleceğiz."
Elimizden geldiğince,siz takipçilerimiz ile kitap paylaşmaya devam edeceğiz.Takipte kalın...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 yorum:

dunyanın ilk günü okunmak icin ilk sirada olması gereken bir kitaptır. insallah yakında son sefaradı ve ahmet umitin kitabinida temin edecegim. tavsiyeniz için tesekkurler

http://www.kitapyurdu.com/kitap/ask-kilic-ve-muska/350149.html&manufacturer_id=148893

alternatif tarih ve polisisye roman severlere son romanım AŞK KILIÇ VE MUSKA

Yorum Gönder