Fransa'ya Donanma Göndermiştik

1543'te bir donanma göndererek Fransa'yı işgalden kurtarmıştık.Fransızlar bu harekâta o dönemde şükran duyarken,19.YY'daki Fransız tarihçileri Barbaros'u yağmacılıkla suçlayıp bu ittifakı kötülemişlerdi.
Fransa,16.'YY'da Osmanlılar'ın,Habsburglar'a karşı mücadeleye girmesiyle hayat hakkı bulabilmişti.Osmanlılar,Fransa'yı,para gönderek,asker göndererek ve ticari ilişkilerle Habsburglar'a karşı kuvvetlendirdiler.

1543 Nice Kuşatması-Matrakçı Nasuh
Fransa Kralı Fransuva ile Habsburg hükümdarı Şarlken arasında 1542 yılında başlayan savaş sırasında Fransa, Osmanlı yönetiminden denizden yardım edilmesini istedi.1543'te Osmanlı donanması Barbaros Hayreddin Paşa komutasında Akdeniz'e çıktı.Fransız Elçisi Baron de La Garde de Barbaros'un yanındaydı.İspanya ve İtalya korku içindeydi.
Barbaros Hayreddin Paşa,Marsilya'da Fransızlar'la buluştu.Fransız donanması Barbaros'u karşıladı,Osmanlı donanması da top ateşiyle şehri selamladı.Ancak Fransızlar hazırlık yapmadıkları için,Barbaros ve tayfası limanda beklemek zorunda kaldı.Marsilyalılar Barbaros'u büyük bir sevinç ve şenliklerle karşılamışlardı.Şehrin ileri gelenleri Barbaros ve Osmanlı kaptanlarına bir de ziyafet verdiler.
Fransa Kralı Türkler'i yardıma çağırdığı için Katolik dünyasının tamamen kendisine sırt döneceğinden korkmuştu.İşi sürüncemede bırakarak hem Barbaros'u hem de Katolik âlemini tatmin etmek istiyordu.
Bu yüzden başlangıçta kararlaştırıldığı üzere Şarlken'e karşı büyük bir harekât yerine Nice kuşatmasını öne çıkardı.İki donanma Nice'ye doğru yola çıktı.Fransız gemilerinde yeteri kadar barut da yoktu.Barbaros bu duruma sinirlenerek, "Şu Fransızların askerliğine diyecek yok doğrusu!Gemilerine şarap fıçılarını doldurmayı unutmuyorlar da barut fıçılarını unutuyorlar!" demişti.
Barbaros,Nice yakınlarında Villafranca limanını bombardıman edip,ele geçirdikten sonra topları dağlardan aşırtarak Nice'i kuşattı.Nice'ni teslim olmaktan başka çaresi yoktu.Ancak kaleyi savunanlar Fransızlar'la haberleşerek şehrin Türkler'in eline geçmemesi için Fransızlar'a teslim olacaklarını söylediler.Ancak Osmanlı donanması çekilince kaledekiler tekrar savaşa başladılar.Bu duruma hiddetlenen barbaros,Fransızlar'ın gevşekliğine de kızdı.Kış yaklaşınca Barbaros Nice'in etrafındaki kaleleri alıp,Fransızlar'a verdikten sonra Toulon'a çekildi.Nice Fransızlar yüzünden alınamamaıştı ama Güney Fransa sahilleri Habsburg saldırısından kurtulmuştu.
Bu sefer sırasında,Salih ve Hasan Reisler İspanya'nın Katalonya sahillerini vurup pek çok ganimet almışlardı.Ayrıca İspanya'nın Valencia eyaletindeki Endülüslüler İspanyol idaresine isyan ederek,Barbaros'tan yardım almaya çalışmışlardı.
16.YY'da Fransızlar kendilerine yardıma gelen Osmanlı donanmasına şükran duyuyorlardı.Jules Michelet gibi 19.yüzyıl Fransız tarihçileri ise kendilerine yardım için gelen Osmanlı donanmasını yağmacılık ve genç kızları götürmekle suçlayıp bu ittifakı kötülemişlerdir.

Kaynak: Erhan Afyoncu,Fransa'ya Osmanlı Tokadı,Yeditepe Yayınevi,İstanbul,2011,s.21-22-23

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 yorum:

Yorum Gönder